ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ماموت در انواع موارد که صنعت ساخت و ساز در آن مداخله دارد،کاربردی است و در صنایع ساختمانی یکی از بهترین موارد است که در ساخت و ساز امروزه به بهترین نحو عمل کرده و بیشترین استفاده را دارد.

ساندویچ پانل کارایی های زیادی دارد که هر کدام از انواع ساندویچ پانل کارایی مخصوص به خود را دارد زیرا ساندویچ پانل ها هر کدام از جنس خاصی تولید می شوند که هر کدام از این مواد اولیه قیمت و کاربری های متفاوتی دارد.

به طور مثال گران ترین عایق در ساندویچ پانل عایق پشم سنگ است که از الیاف پشم سنگ تهیه می شود که خود پشم سنگ نیز از سنگی کانی به اسم سنگ بازالت است که پس از سقوط سنگ ها و مواد مذاب آتشفشانی از آتش فشان بوجود می آید.

این الیاف بسیار گران هستند ولی چند خاصیت دارند،به طور مثال ساندویچ پانلی که با الیاف پشم سنگ تولید شود،موافق و همگام با طبیعت است و قابل بازیافت و برگشت به طبیعت است. همچنین ساندویچ پانل پشم سنگ به صورت نسوز می باشد به طوری که در دمای 1100 درجه به بالا فقط تغییر شکل می دهد و اجازه پخش شدن شعله های آتش به اطراف را نمی دهد و به همین دلایل یکی از بهترین انواع ساندویچ پانل است که اگر در توان مالی شما باشد،بسیار مناسب است.

ساندویچ پانل در نوع پشم شیشه نیز موجود می باشد که از نظر مشخصات و خواص دقیقا شبیه به ساندویچ پانل پشم شیشه است با این تفاوت که از الیاف پشم شیشه در آن استفاده می شود.

این الیاف نیز به نسبت سایر عایق ساندویچ پانل ها بسیار مناسب است اما با قیمتی کمی بالا تر وی باز به نسبت ساندویچ پانل ذکر شده قبل،قیمت کمتری دارد.

ساندویچ پنل در انواع مختلف با توجه به کاربری،ورق های پوشاننده هسته و لایه میانی وجود دارند که آن ها را به اختصار ذکر خواهیم کرد و یک نمونه از تفاوت آن را نسبت به سایر و فایده اش نسبت به سایر را خواهیم گفت.

انواع ساندویچ پانل :

·         ساندویچ پانل گالوانیزه :این ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه،عایق را می پوشاند که این ورق ضد زنگ می باشد

·         ساندویچ پانل آلوزینک :این ساندویچ پانل  از ورق آلوزینک به عنوان لایه های بیرونی استفاده میکند،این ساندویچ پانل از ورق ضد زنگ و ضد خورذگی می باشد.

·         ساندویچ پانل آلومینیوم :لایه های بیرونی در این ساندویچ پانل از آلومینیوم است،این ورق های محافظ  قابل شستشو نیستند،زیرا لک آب بر روی آن ها می ماند و ضد زنگ هستند اما نه پس از خوردگی و شکستگی.

·         ساندویچ پانل طرح چوب: ورق های محافظ در این ساندویچ پانل از جنس فایبرگلاس مقاوم در بربر رطوبت و آب است.

·         ساندویچ پانل شفاف :ساندویچ پانل فوق  دو دو نوع ورق شیشه و ورق پلی کربنات تهیه می شود که در گلخانه ها بسیار کاربرد دارد.

·         ساندویچ پانل پلی یورتان : در ساندویچ پانل پلی یورتان از فوم تزریقی پلی یورتان به عنوان عایق ساندویچ پانل استفاده می شود که این عایق دیر سوز می باشد.

·         ساندویچ پانل پلی استایرن : هسته ساندویچ پانل از عایق پلی استایرن است که هم زمان بین دو ورق تزریق می شود و به همین دلیل بسیار محکم شده و کاملا تمام قسمت های خالی را می پوشاند.

 

·         ساندویچ پانل XPS: در این ساندویچ پانل از فوم تزریقی XPS به عنوان هسته ساندویچ پانل استفاده می شود که همان یونولیت فشرده است،به همین دلیل بسیار نازک و کم حجم می باشد و وزن آن نیز سبک است.